Emekli Sandığı Nedir, İşlevi Nedir?

 

Emekli Sandığı kamu kuruluşlarında çalışan memurların emeklilik işlemlerini düzenleyen, Maliye Bakanlığı kapsamında kurulan bir sistemdir. Bu sistem sayesinde devlet içinde görev alan tüm çalışanlar sigorta kapsamı altına alınmakta, devlet dairesinden emekli olduktan sonrada kişiye emekli maaşı ödemektedir.
Emekli Sandığı sayesinde memurlar hastanelerde ücretsiz işlem yapabilmekte, ilaç alımlarında çok düşük ücretler ödemektedirler. Emekli Sandığı üzerinden alınan bu hizmetler memuriyet döneminde ve emeklilik döneminde geçerlidir.
Emekli Sandığı üzerinden hizmet alan bir memurun emekli olmadan memurluktan istifa etmesi durumunda ilerleyen dönemlerde emekli olabilmesi için ya SSK yada Bağ-Kur üzerinden emeklilik için ödemelere devam ettirmesi, Emekli Sandığından kalan ödemeler ise yeni geçilen sisteme aktarılabilmektedir.
Emekli Sandığı üzerinden emekli olan memurlar ilerleyen yıllarda eşlerine, 18 yaşından küçük çocuklarına sağlık hizmeti alabilmekte, emekli maaşı ile de hayatını ikame ettirebilmektedir.
Kısacası ülkemizde kullanılan emeklilik sistemlerinden biri olan ve binlerce devlet memurunu ilgilendiren bir sistem olan Emekli Sandığı sayesinde binlerce insan hem ücretsiz sağlık hizmeti alabilmekte, hem devletin sunduğu çeşitli hizmetlerden yararlanabilmekte hem de emekli olduğunda maaş alma gibi işlevleri bulunmaktadır.


 

2 Yorum “Emekli Sandığı Nedir, İşlevi Nedir?”

  1.  

    […] Emekli Sandığı Nedir, İşlevi Nedir? | Bağkur Sorgulama Tags: askeri-personel, bakur-sorgulama, din-hizmetleri, dini-konular, emekli, gncel-balklar, hayata-dair, hizmetleri, levi-nedir-8221, mobil-cihazlar, nedir, sorgulama-hakk, yorumla […]

  2.  

    bence güze bir site ödevimi yaptım ve ilerde bunu ban yaralı olacagını bliyorum

Yorumla

 

İlgili aramalar:

  • emekli sandığı nedir
  • emekli sandığı nedir görevleri nelerdir