İlksan Bataklığı Kurutulmalıdır

 

İLKSAN yönetiminden noter ikazlı bir yazı aldığımızı daha önce sizlere “İlksan’dan evlere Şenlik Bir Talep” başlığıyla sitemizde duyurmuştuk.

Sözünü ettiğimiz noter onaylı yazı, daha önce İLKSAN kongresini değerlendirdiğimiz “İlksan Bildiğiniz Gibi” yazısına tekzip amacıyla kaleme alınmış.

İfade edilen yazımızdaki eleştirilerimizden biri de İLKSAN’ın Pendik arazisiyle ilgili avukat meselesiydi. Milyarlarca lira avukatlara verilmişti ve biz bunun beceriksizlik olduğunu ifade etmiştik. İşte şimdi bu itirazımızı geri alıyoruz(!) Evet İLKSAN’ın avukat yoksunu olduğunu bu tekzip metninde gördük. Yazımızda bir edebiyatçıdan yardım almalarını istemiştik; ancak anladık ki İLKSAN yönetiminin edebiyatçıların yanında hukuku bilen avukatlara da ihtiyacı varmış. Ve bu avukatlar asla oradan şimdi maaş ( aylık ) alan kişiler olmamalıymış. Çünkü buradan ancak acziyet çıkmaktadır.

Bizim İLKSAN’la, İLKSAN kongresiyle ilgili söylediklerimizin hangisi doğru değildir, arkadaşlar ancak bunu kendi belgelerinden kontrol edebilirler, yoksa hukuku bir sopa zannedip kendi yanlışlarının, eksiklerinin örtülebileceği bir araç olarak kullanmaya kalkmaları sadece kirpinin kendini gizleme çabasının ötesine geçemez.

Ne dedik? Ne dediler?

Yüzbinlerce eğitim çalışanını ilgilendiren bir kurumun kongresi kamuoyundan gizli yapıldı. Yazılı ve görsel hiçbir medya organı kongreye çağrılmamıştı. Dedik. Ama, maalesef beyefendilerin buna bir cevapları yok. Neyi gizliyorsunuz? neyi saklıyorsunuz? Yoksa şu meşhur gece bekçisi olayı gibi kepazelikleri mi?

2. “Kongre, bilinçli veya beceriksizliklerden dolayı yasaların öngördüğü çalışmalar yapılmadan başladı. Mesela bunun en somut örneği, 2008 faaliyet raporu delegelere ya yasal sürecinde ya da hiç ulaştırılmamış, Sivas delegelerinde olduğu gibi, il delegelerinin seçiminde ana tüzük ve yönetmelikler ihlal edilmiştir.” Bu söylediğimizde ısrar ediyoruz. Sivas delege seçimleri yasal prosedüre uygun yapılmamış. Ve kongre bu şekliyle yasalara uygun işlememiştir. Sivas’taki seçim tutanaklarına lütfen bakınız.

3. De-Ha AŞ. İle ilgili konuya beyfendiler hiç girmemişler yoksa minare çuvala mı sığmadı?

4. “2003 yılında 11 milyon TL değer biçilen Ankara Yenikent’teki 250 bin metrekarelik İLKSAN arsası 2004 yılında 6 milyon TL’ye TOKİ’ye devredilerek, İLKSAN 5 milyon TL zarara uğratılmıştır.” Beyler söylediğimiz budur. Kongre salonunda bir sayın yöneticiniz pişkinlikle “ verdiysek devlete verdik” dedi mi? dediyse babasının harasını mı bağışlıyor. Bunu da bir dahaki tekzibiniz de bekleriz. Ancak bunların hesabı hem bakanlık kontenjanından seçilenlerden, hem de diğer İLKSAN yöneticilerinden yasal ortamlarda ayrıca sorulacaktır. Ve aynı zamanda şu Karanfil Sokaktaki bar konusu da ( bile, dahi ) unutulmayacaktır. Sahi kuzum sizler hangi işlere bulaştınız ki, kafanıza silah dayatıldığından bahsediyorsunuz kongre kürsüsünde? Bir dahaki tekzibinizde(!) bu konuya da bir açıklık getirseniz. Sevineceğiz. İLKSAN yönetimindeki Bakanlık bürokratları, sizin de kafanıza silah dayanıyor mu? Siz de lütfen açıklasanız.

5. “Yine İstanbul Pendik’teki bir arsanın 2.5 milyon TL’lik avukat ücreti, çeşitli suistimallerle yargıya taşınmış, yasal faiziyle birlikte söz ( hanek, lafız, kavil ) konusu avukatlık ücreti 20 milyon TL’ye ulaşmıştır.” Beyler faaliyet raporunuz mu yalan söylüyor, siz mi? faaliyet raporunuzda davanın devam ettiğini söylüyorsunuz, yazınızda sonuçlandığını. Yoksa faaliyet raporunuzu okumadınız mı? (faaliyet raporunuzun 26. sayfasının “e” maddesi. Lütfen zahmet buyurunuz.)

6. “Beceriksizliklerle İLKSAN’ın 10 milyonlarca lirasını çarçur edenler, bu beceriksizliklerinin faturasını İLKSAN üyelerine çıkarmakta, branş ( kol, dal ) değiştiren ve kurum değişikliği ile İLKSAN üyelikleri sona eren eğitim çalışanlarının, 36 aydan daha az aidat ödedikleri gerekçesiyle hakları gasp edilmektedir.” Beyler bahsettiğimiz her İLKSAN üyesinin yaklaşık 700 TL’si. Bu belki sizler için önemsiz bir para olabilir, çünkü siz İLKSAN Yöneticilerisiniz. Ancak bu öğretmenler için çok büyük bir miktar.

Evet yine tekrar ediyoruz İLKSAN, yöneticileri eliyle bir bataklığa dönüştürülmüştür. Birilerinin rant alanı haline getirilmiştir. Öğretmenlerin cebinden beslenen bu bataklık, sorumlularından hesabı sorularak bir an önce temizlenmelidir. Bunun için biz elimizden geleni yapacağız, ilgililerin de aynı duyarlılığı taşıyacağından eminiz.

EĞİTİM-BİR-SEN

GENEL MERKEZİ


 

6 Yorum “İlksan Bataklığı Kurutulmalıdır”

 1. Vatanıma Canım Kurba
   

  İlksan’da Vurgun ve Talana Devam yazınıza cevap olur sanırım.

  İlksan Genel Kurulu 20-21 Şubat 2009 tarihinde Alanya Ananas Otel’de yapıldı. Genel Başkanımız İsmail KONCUK’un da katıldığı Genel Kurul’da, Türk Eğitim Sen, ülke genelinde kazandığı 135, diğer sendikalar toplam 79 delege ile temsil edildi.

  İlksan’la ilgili iddialar yeni değildir. Bilhassa 1996 öncesinde yaşanan olumsuzluklar İlksan’la ilgili, 1996 sonrasında yaşanan başarılı çalışmaları maalesef gölgelemektedir. İlksan’ın Ana statüsünden kaynaklanan problemler devam etmektedir. Ana statüyü ve İlksan Kanunu değiştirmek ne sendikaların ne de İlksan Yönetim Kurulunun yetkisindedir. Bunları değiştirebilecek tek güç Milli Eğitim Bakanlığı ve Hükümettir. Türk Eğitim Sen olarak bugüne kadar Ana statüyü ve İlksan Kanunu değiştirmek adına ortaya koyduğumuz çalışmalardan bir sonuç alamadık.

  İlksan mevzuatı gereği yönetim kuruluna seçilenlerin 3’ü üyelerden, 4’ü Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerinden oluşmaktadır. Denetleme Kurulu Üyeliklerinin ise, 1’i üyeler arasından, 2’si Milli Eğitim Bakanlığının belirlediği kişilerden oluşmaktadır. 214 İlksan delegesinin 135 tanesi Türk Eğitim Sen üyelerinden oluştuğu için, 7 Yönetim Kurulu üyesinden 3’ü, Denetleme Kurulu Üyelerinden 1’i Türk Eğitim Sen üyeleri arasından seçilmektedir.

  Diğer sendikaların İlksan yönetimine bir türlü girememeleri, İlksan’la ilgili bakış açılarını da değiştirmektedir. Bu sendikalar, ülke genelinde yapılan İlksan temsilcilik seçimini kazanamamanın verdiği kızgınlık ve İlksan üzerinden Türk Eğitim Sen’i karalamak için her türlü çirkin iddia ve dedikoduyu yaymaktan çekinmemektedirler. 1996 yılında batık bir sandığı bugün mamur hale getiren Türk Eğitim Sen üyesi delegelerin bu başarıları, bu sendikaları daha da çılgına çevirmektedir.

  Bunlar bilmektedir ki, 1996 yılında 3 milyon TL borçla devralınan İlksan’ın kasasında bugün 215 Milyon TL nakit parası bulunmaktadır. İlksan’ın malvarlığı ise son derece iyi korunarak, siyasilere, yandaşlara peşkeş çekilmeden, 451 Milyon Dolara ulaşmıştır. 1996 öncesinde emekli olanların tazminatları bir yıl bekledikten sonra ancak ödenebilirken, aynı tazminat bugün daha yüksek oranda, iki günde ödenebilir duruma gelinmiştir. İlksan artık, evlenme yardımı, afet yardımı yapabilen, üyelerine kredi verebilen bir sandık haline gelmiştir. 1996 öncesinde araba dağıtımı yapılmış, bu konuda pislik İlksan’ın her tarafını kapatmıştı. Araba rezaletini düzeltmek de Türk Eğitim Sen delegelerine nasip olmuştur. Kayıplar tek tek bulunmuş, mağduriyetler Türk Eğitim Sen’li delegeleri tarafından düzeltilmiştir. İlksan neden bir OYAK olamadı diyenlerin, OYAK Kanunundan haberi var mıdır?İlksan üyesi bir eğitim çalışanı ortalama 20 TL aidat ödeyip, 10-11 Bin TL tazminat alırken, OYAK üyesi ortalama 200 TL aidat ödeyerek, 70-80 Bin TL tazminat alabilmektedir. Ayrıca OYAK’ın geçici üyesi olan yedek subay askerler terhis olduklarında ödedikleri aidatın bir kuruşunu bile geri alamazlar. Bu OYAK için ciddi bir kaynaktır. İlksan ‘ın böyle bir kaynağı bulunmamaktadır. Dolayısıyla OYAK ve İLKSAN’ı mukayese edenlerin olan bitenden haberi bile yoktur. Ayrıca, OYAK’la ilgili dedikodu üreten hiç kimse de bulunmamaktadır.

  İlksan bugün öylesine hassasiyet sahipleri tarafından yönetilmektedir ki, Genel Kurullar bile, fazla masraf edilmesin diye Ankara’da değil, İlksan’ın malı olan Alanya Ananas Otel’de yapılmaktadır.

  İlksan’da 1996 yılından bu yana böylesine gelişmeler ve başarılar sağlanırken gözlerinde at gözlüğü olanlar, iftira ve karalama kampanyalarına devam etmekte, namuslu insanlara çamur atmakta bir beis görmemektedir.

  “İlksan kapatılmalı, mal varlığı üyelerine dağıtılmalıdır.” sloganı ötesine geçemeyen bu malum kafa, İlksan’la ilgili oluşturdukları çirkin kampanyanın İlksan üyesi eğitim çalışanlarını da töhmet altında bıraktığını, öğretmenleri “rant kavgası” yapan bir meslek grubu durumuna düşürdüğünü de görememektedir. Hırs ve Türk Eğitim Sen düşmanlığı bu malum kafa sahiplerinin gözlerini perdelemiş görünmektedir. İlksan yöneticilerin maaşı artırıldı, yalanlarını söyleyenler, maaşların aynı oranda kaldığını, hatta 2004 yılında Yönetim Kurulu Başkanına verilen asgari ücretin 8 katı maaşın, 2005 yılından bu yana 7 net asgari ücrete düşürüldüğünü, yönetim kurulu üylerine ödenen 5 kat net asgari ücretin 4’e, denetleme kurulu üyelerine net asgari ücretin 3 katı ödendiğini gizlemektedirler. Toplantı başına yönetim kurulu üyelerine 10 TL verilmektedir, yılda 12 toplantı yapılmakta kişi başına yılda 120 TL ödenmektedir. Bir yılda ödenen bu kadar küçük bir rakamı bile abartanlar utanmalıdır. (Eğitim Bir Sen’in açıklaması:İLKSAN’ın bu son Genel Kurulu’nda da öğretmenlerin menfaatine olabilecek hiçbir karar alınmamış, buna karşın Genel Kurul’da; Yönetim Kurulu Başkanlığını yürüten Başkanın maaşı brüt asgari ücretin 7 katı, Yönetim Kurulu üyelerinin 4 katı, Denetleme Kurulu üyelerinin 3 katı olması, Türk Eğitim-Sen üyesi delegeler tarafından önerilmiş ve üyemiz olan delegelerin karşı oyuna rağmen kabul edilmiştir. Ayrıca oturum başına 10 TL ücret ödenmesi de karara bağlanmıştır. Günde birkaç oturum düşünüldüğünde, bu rakam ciddi bir yekûn oluşturacaktır. )

  Günde bir kaç oturum diyenlerin, ayda 1, yılda 12 toplantı yapıldığından, asgari ücretin brüt tutarı diyenlerin, net asgari ücret ödendiğinden, bunun yeni bir durum değil, 2005 yılından beri uygulandığından , hatta daha önceki yıllarda uygulanan oranlardan daha düşük olduğundan haberi bile yok, ama dert doğruları söylemek değil, çamur at izi kalsın anlayışı.

  (Eğitim Bir Sen yalanlarına devam ediyor:Yine İstanbul Pendik’teki bir arsanın 2.5 milyon TL’lik avukat ücreti, çeşitli suistimallerle yargıya taşınmış, yasal faiziyle birlikte söz konusu avukatlık ücreti 20 milyon TL’ye ulaşmıştır.) Halbu ki, avukat açtığı davayı kaybetmiştir, 20 Milyon TL’yi alamamıştır. Ayrıca, İlksanı soymaya kalkan, bu avukatın AKP li bir milletvekili olduğu da söylenmemiştir. İlksan yöneticileri bu soyguna göz yummamış, her türlü hukuki ve demokratik mücadeleyi yapmış ve kazanmıştır. Ayrıca söz konusu avukatla ilgili tüm milletvekilleri ve Başbakan bilgilendirilmiştir.

  Türk Eğitim Sen olarak İlksan’ın kapatılmasından, mal varlığının üyelerine dağıtılmasından asla rahatsızlık duymayız. Önemli olan İlksan kapatıldığında elde edilecek gelirin üyelere nasıl dağıtılacağı ve üyelerin tazminatlarının bugünkü hesaplanma yöntemi ile nasıl dağıtılacağıdır. Üyelerin oluşacak zararının nasıl karşılanacağıdır. Bugünkü hesaplanma yöntemi ile hesaplandığında İlksan üyelerinin zarar etmemesi için, İlksanın mal varlığı ve mevcut parasının üzerine, 600-700 Milyon TL daha gerekmektedir, kapatılsın sloganı ile gece gündüz yatıp kalkanlar bu parayı nereden bulacaklarını da söylemelidirler. İlksan üyelerinin zararına da olsa kapatılsın, diyorlarsa, o başka. Bu kararı verecek olanlar İlksan’ın 240 bin üyesidir, sendikalar değil.

  İlksan’da yapılan yanlışlar elbette eleştirilecektir, ancak iftira atmak noktasında eleştiriler, ,nsana yakışan davranışlar değildir. Bilhasa eğitim çalışanlarını temsil ettiği iddiasında olan sendikaların böyle çirkin bir davranış içinde olması kabul edilemez. Türk Eğitim Sen, İlksanı yakından takip etmektedir, yanlış olarak değerlendirilebilecek hangi faaliyet, kimden gelrise gelsin Türk Eğitim Sen olaya müdahale etmekten, suçluları deşifre etmekten kaçınmayacaktır. 240 bin İlksan üyesinin vebali hepimizindir, bu sorumluluğu, yalan söyleyerek ortaya koymak hiç kimseye yarar sağlamayacaktır.

  Böylesine hesapsız, kitapsız davrananların 1996 öncesinde İlksan’ı nasıl batırdıklarını, İlksan’ın paralarını hangi ideolojik gruplara, hangi yandaşlara peşkeş çektiklerini, danışman adı altında kimlere maaş bağlandığını biliyoruz. Yüce dinimiz dedikodu yapanları, ölü kardeşinin etini yemiş olmakla, tanımlıyor. 1996 yılından bu yana İlksan’ı aslanlar gibi yöneten, bilerek hiç bir suistimalin içinde olmamış namuslu insanları karalayanlar, ölü eti yemeye devam edenlerdir. Allah ıslah eylesin.

  ALINTI: Türk Eğitim Sendikası Genel merkezinde İlksan Gerçeği ile ilgili yayımlanan yazı yukarıda olup takdiri değerli Memurlar net eylerine bırakıyorum.

  Çorumdan selamlar-İsmail YILDIZ

 2.  

  İlksan bir soygun ve talan mekanizmasıdır. Ne yazıkki eğiti çalışnalarının büyük bir çoğunluğu ilksanın bir şeklde lağvını istemesine rağmen yönetimde etkin olan yetkili sendika ile yetkili burokratlar buna direnmektedirler.

  Türk Eğitim Sen in ilçe başkanları toplantılarını Alanya da yapması manidardır.

  Dipnot:(İlksan otelleri Alanya’dadır)

 3.  

  Evet.Kurutulmalı.

 4.  

  Çubukçu: İLKSAN kapatılabilir. Bakanımızda destek vermiş.Bakalım ne olacak? Eğitimcilere pek faydası olmayan bu kurumun kapatılması gerekir? Zorunlu üye diye bir şey kaldı mı şimdilerde?

 5.  

  İlksan öğretmenlerin kanını emen bir kuruluştur. ve acilen kapatılmalıdı…

 6.  

  güncel

Yorumla

 

İlgili aramalar:

 • ilksan