Kadınların SGK Dolandırıcılığı Kapıdan Döndü

 

Aslında çevremizde bu durumu sıkça görürüz, ama devlet bunu görmekte oldukça yavaştır. Bulunca da maden bulmuş gibi davranır. Evet ne demek istediğimi merak ediyorsunuz, o halde açıklayayım.

Malumunuz ölen anne veya babasının maaşını almak için kızlarının evli olmaması gerekir. Yani eğer evli değilseniz babanız yada annenizden kalan emeklilik maaşının bir kısmını almaya hak kazanırsınız. Ve bunu her ay bankadan güle oynaya çekersiniz.

İşte bu noktada evli ama boşanmış çiftler ortaya çıkmaya başlamıştı. Evli iken anne veya babası ölen kadınlar resmi anlamda boşanarak ailelerinden kalan maaşı almaya hak kazanıyorlar. Bu sırada aynı evde hiç boşanmamış gibi yaşamaya da devam ediyorlar. Ne aileleri, ne çocukları, ne komşuları bundan haberdar dahi olmuyor. Bu kapsamda da devletin bir kasası bu aileye çalışmış oluyor.

İşte Isparta’da da bu şekil bir vaka yakalanmış durumda. Son dönemlerde denetimleri arttıran SGK müfettişleri yapılan incelemelerde aynı evde, eşi ve çocukları ile evli hayatı yaşayan 15 kadının resmi manada boşanmış olduğunu ve SGK üzerinden halen ailelerinin maaşlarını almaya devam ettiklerini tespit etti.

Aileler hakkında cezai işlem uygulayan SGK yetkilileri son dönemlerde halkın bu konulara daha dikkat ettiğini ve şikayet sayılarının son 1-2 yılda epey arttığını bildirdi. Bu sayede bu şekilde para alanların tespit edildiği ve aldıkları maaş oranında ödemelerini faiz işlemiş olarak yapmaları konusunda mahkeme kararı çıkartıyorlar.

Yani evlenip boşanmış gibi yapanlar SGK faiziyle birlikte vuruyor. Bizden söylemesi…


 

Yorum Yok “Kadınların SGK Dolandırıcılığı Kapıdan Döndü”

 

Yorumla