SSK Nedir? İşlevi ve Görevleri Nelerdir?

 

SSK yani Sosyal Sigortalar Kurumu, özel sektörde çalışan emekçileri ele alan bir sistemdir. Bu sistem sayesinde özel sektörde bir şekilde iş bulup, çalışmaya başlayan kişilerin hem sağlık hem de diğer sosyal hayatlarında yanlarında olmayı, emeklilik dönemlerinde onları yalnız bırakmamayı amaçlamaktadır.
SSK kurumunun çalışma şekli diğer sosyal kurumlar gibidir. Çalışma süresi boyunca çalıştığı şirket tarafından primleri ödenen çalışan, hastalık gibi durumlarda devletin sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanmakta, yapılan muayene ve ilaçlar için ödeme yapmamaktadır. Bununla beraber primleri ödenen çalışanlar SSK tarafından belirlenen şartlar çerçevesinde emekli olmakta ve bu sayede emeklilik dönemlerinde maaş alarak yaşamlarını ikame ettirebilmektedirler.
SSK ülkemizdeki önemli 3 önemli emeklilik sisteminde biridir. Emekli Sandığı, Bağ-Kur ile beraber ülkemizin önemli bir eksiğini kapatmaktadır.
SSK başvurusu yapabilmek ya da SSK üzerinden emekli olabilmek için özel sektörde çalışma şartı aranmaktadır. Çalışmayan birinin prim ödeyerek SSK üzerinden emekli olması mümkün değildir. Ödemeleri firmalar direkt devlete yapmaktadırlar. Bununla beraber firmaların çalışanlarını SSK’ya kaydettirmesi ve çalıştıkları dönem boyunca primlerini yatırmaları mecburidir. Bu konuda eksiklik veya yasadışı bir durum tespit edilmesinde firmaya çok büyük yaptırımlar uygulanmaktadır.


 

4 Yorum “SSK Nedir? İşlevi ve Görevleri Nelerdir?”

 1.  

  yaaaaaa ama bana daaaaaaaaa haaaaaaaaaaa kısa lazım :D :d:(:8

 2.  

  ya bizim de coğrafya öğretmeni istedi.Araştırın gelin dedi ama bulamıyorum kısa ve düzgün bir şey..

 3.  

  ulan bu hocalarda amma zor ödev veriolar

 4.  

  tek cümlelik bişi bulamazsınız arkadaşlar :D

Yorumla

 

İlgili aramalar:

 • ssk nedir
 • ssk nedir?
 • ssk görevleri
 • ssk işlevi